Palenie kawy jest niezwykle skomplikowanym procesem, który charakteryzuje się tym, że w określonym czasie dostarczana jest energia do ziaren kawy. Pod wpływem ten energii kawa ulega procesowi prażenia.
Palenie kawy możemy podzielić na 3 procesy:
Pierwszym etapem jest suszenie ziarna. Po pozbyciu się wilgoci z ziarna zmienia ono kolor na żółty. Od tego momentu w ziarnie kawy zachodzą zmiany smakowe oraz ziarno się kurczy. W tym etapie chodzi głównie o to, aby pozbyć się wilgoci.
Drugim etapem, a raczej momentem jest tzw. „Crack”. Jest to moment, po którym palacz kawy ma wpływ na końcowy smak ziarna, głównie na jego kwasowość i jego intensywność. Ciśnienie w kawie w chwili „Cracku” jest na tyle duże, że ziarna zaczynają pękać. Jest to dźwięk porównywalny do robienia popcornu w mikrofalówce. W czasie „Cracku” ziarno pozbywa się niewielkiej pergaminowej łuseczki, która jest bardzo kwaśna.
W tym etapie Roaster (osoba paląca kawę) kontroluje, aby ziarno było wypalone zgodnie z oczekiwanym profilem palenia oraz wymarzonym efektem. Jest to moment doboru odpowiedniej energii, aby zagwarantować odpowiednie palenie kawy.
Sam proces palenia trwa od 10 minut do nawet 17.
Wraz z długością palenia spada kwasowość, co może się wydawać pozytywną kwestią. Niestety, wzrasta też gorycz kawy oraz spada wyczuwalność naturalnych aromatów kawy.
Na powyższym wykresie, możemy zauważyć wiele parametrów. Najważniejsze z nich to czarna linia (ROR) oraz niebieska linia (Temperatura ziarna). W skrócie ROR, to prędkość zachodzących reakcji chemicznych w ziarnach. W przypadku kiedy ROR jest za niski, może się zdarzyć sytuacja, że reakcje kluczowe dla smaku przebiegną za wolno lub wcale się nie pojawią. Temperatura ziarna jest kluczowa dla przypalenia kawy. W przypadku za dużego wzrostu temperatury, może się okazać, że środek ziarna jest surowy, a zewnętrzną powierzchnią, która może się za bardzo przypalić.
W beskidzkiej palarni kawy kawa zawsze wypalana jest średnio. Oznacza to, że ziarna kawy zawsze będą suche, matowe oraz błyszczącą powierzchnię w kolorze mlecznej czekolady. Średnio palona kawa ma mocniejszy smak oraz tworzy idealny balans pomiędzy kwasowością a nutami smakowymi, typowej dla danej odmiany. Kawy wypalane w ten sposób charakteryzują się niespotykaną głębią smaku. Pozytywną cechą średnio wypalonej kawy jest brak gryzącej goryczki w smaku.
Na smak czy aromat kawy ma wpływ wiele czynników. Główne z nich to:
Czy palenie kawy w domu może się udać?
Teoretycznie tak, z tą różnicą, że raczej mało osób posiada w domu piec do wypalania kawy. Jeśli natomiast zrobimy to na blaszce w piekarniku, to ciepło będzie się rozkładać nie równomiernie, ponieważ jedna strona ziarna będzie dotykać rozgrzanej blachy. Możemy też zdecydować się na palenie ziarna w maszynce do popcornu, nie musimy się wtedy zajmować mieszaniem ziarenek. Nie mniej jednak najlepiej zakupić kawę z profesjonalnych palarni kawy, takich jak Beskidzka Palarnia Kawy!