• No products in the cart.
account
account
  • No products in the cart.
account
account
  • No products in the cart.
zielone ziarna kawy

Historia kawy

Zapewne, kiedy pijemy kawę nie zastanawiamy się nad historią kawy. Kawa ma bardzo bogatą i zagadkową historię, od legend o wynalezieniu kawy po dzisiaj, gdzie kawa jest produkowana na masową skalę.

ODKRYCIE KAWY

Z pewnością kawa została odkryta w Etiopii. Według jednej z historii właśnie w Etiopii pasterz o imieniu Kaldi zauważył, że jego owce są bardziej pobudzone po spożyciu czerwonych owoców pewnej rośliny. Początkowo kawa była spożywana w formie surowych ziaren albo naparu z nich. Bardzo szybko stała się popularna i rozprzestrzeniła się na całą Etiopię. W XIII lub XIV wieku jemeńscy kupcy przywieźli kawę z Etiopii do Jemenu, gdzie odkryto recepturę prażenia ziaren i wytwarzania z nich napoju. Jemeńscy kupcy zaczęli uprawiać kawowiec, a lud Beduinów rozpowszechnił ten sposób przyrządzania w całej Arabii. Kawa w tamtym czasie była bardzo popularna w Persji i krajach arabskich takich jak; Arabia czy Egipt.

POJAWIENIE SIĘ KAWY W EUROPIE

Jako pierwszy z Europy, kawę opisał niemiecki podróżnik Leonhard Rauwolf, który, w 1573, wybrał się w 13-letnią podróż po bliskim wschodzie, aby znaleźć nowe zioła i lekarstwa dla kompanii kupieckiej. Opisał on napój „Chaube”, czyli zwykłe espresso, które było pite za pomocą łyżeczek, a nie prosto z filiżanki. Pierwsze Próby zaimportowania kawy do Europy pojawiły się w XVII wieku. Stosunkowo późno patrząc na to, że została odkryta około XII wieku. Pierwsza kawiarnia w Europie została otwarta w 1645 roku w Wenecji. Czyli prawie 400 lat temu! Początkowo w Europie podchodzono z nieufnością do kawy. Uważano, że jeśli kawa pochodzi od arabów to musi ona być dziełem szatana. Sam papież Klemens VIII wypowiadał się na temat kawy, jednak za jego rządów kawa wkroczyła pełną parą do Europy. Kawa bardzo szybko podbiła Francję, Niemcy oraz Anglię. Po odsieczy wiedeńskiej (1683), jeden z żołnierzy Jana III Sobieskiego, założył w Wiedniu pierwszy „kafehaus”. Legenda mówi, że wykorzystał on zapasy kawy, które wojska tureckie porzuciły w trakcie ucieczki z pola walki.

ZNACZENIE KAWY

Kawa miała znaczący wpływ na światowy handel. W XIX handel kawą stał się międzynarodowym biznesem. Kraje europejskie handlowały między swoimi koloniami. Głównie kawa była importowana ze wschodniej Afryki do Stanów Zjednoczonych (W XIX wieku były już niepodległe) oraz Ameryki północnej. Właśnie poprzez handel w Ameryce południowej znalazły się plantacje kawowca. Kawa poprzez ogromny handel stała się bardziej powszechna, a co za tym idzie, sposoby parzenia kawy się rozwinęły takie jak parzenie przez filtr, przelewanie, czy poprzez ekspresy ciśnieniowe. Każda z tych metod aktualnie ma swoich zwolenników, jak i przeciwników, jednak każdy sposób palenia ma swoją różnorodność smaku i doznań.

PRZYSZŁOŚĆ KAWY

Wszystko idzie do przodu, nawet sposoby picia oraz parzenia kawy, tutaj nie ma wyjątku. W ostatnich latach możemy zobaczyć mnóstwo innowacji takich jak; kawa zielona, kawa fair trade oraz kawa organiczna. Jednym z nowszych wynalazków w kwestii palenia kawy, oprócz ekspresów automatycznych, jest aeropress. Niestety, pojawia się również wiele głosów, że kawa za parę dekad będzie produktem ekskluzywnym. Niektóre szacunki, wskazują, że już w 2050 zabraknie nam kawy. Osobiście, myślę, że jeśli popyt na kawę wzrośnie to powstaną liczne farmy kawowca.

Aktualnie kawa jest nie tylko napojem, ale też nierozłącznym elementem naszej kultury i stylu życia. Oferuje ludziom nie tylko przyjemność z picia, ale także możliwości spotkania się ze znajomymi przy kawie, relaks, inspirację oraz pasję. Bardzo dużo ludzi traktuje kawę jako zabawę, dekorując ją za pomocą mleka czy różnych posypek z czekolad lub przypraw. Teraz kiedy dowiedzieliście się o historii i przyszłości kawy możecie jeszcze bardziej docenić waszą kawę, przebyła ona długą drogę od odkrycia aż po waszą filiżankę.