Proces produkcji kawy
Jestem pewien, że bardzo często zastanawialiście się jak produkowana jest kawa. Na Pewno wiele z nas po prostu myślało, że od razu zebrana kawa jest gotowa do parzenia i picia. Jest to błędna myśl, ponieważ proces produkcji kawy jest o wiele bardziej skomplikowany.
UPRAWA I SPRAWDZENIE JAKOŚCI
Zacznijmy od początku. Kawa najpierw musi zostać zebrana, o tym, jak kraj uprawy wpływa na kawę pisaliśmy w innym naszym artykule. Kawowiec rośnie głównie w klimatach tropikalnych, w regionach takich jak Ameryka środkowa, Ameryka południowa, Afryka wschodnia oraz Azja południowo-wschodnia. Dwa lata po zasianiu ziaren kawowca owoce kawowca, inaczej potocznie nazywane „wiśniami”, są zbierane ręcznie bądź automatycznie. Następnie, kawa jest poddana obróbce, która ma na celu oddzielenie miąższu owocowego od ziaren kawy. Suszenie kawy odbywa się na 2 sposoby; mokre i suche. W suszeniu mokrym ziarna są zgniatane pomiędzy dwoma powierzchniami. Po zmiażdżeniu ziaren moczy się je w wodzie oraz poddaje 24-godzinnej fermentacji. Zaraz po fermentacji ziarna są suszone na słońcu lub w specjalnych suszarkach. Dobór metody zależy, od warunków klimatycznych. Drugi sposób to suszenie suche, czyli owoce rozsypuje się na powierzchnię, którą pokrywają promienie słoneczne, po 4 tygodniach ziarna są gotowe do przetworzenia w maszynach zwanych „łuszczarkami”. Po procesie suszenia kawa jest poddawana kontroli jakości, gdzie ziarna są oddzielane od siebie oraz sortowane. Ziarna sortuje się pod kątem wielkości, koloru i jakości. W tym procesie usuwa się wszystkie potencjale wady oraz niepożądane właściwości, gdyż sprawdza się również smak ziaren.
PRAŻENIE ORAZ PRZYGOTOWANIE
Następnie kawy są transportowane do palarni, gdzie rozwijają swój charakterystyczny smak oraz aromat. Palenie odbywa się w specjalnych palarniach. Oczywiście, możemy spróbować wypalać ziarna, na własną rękę w piekarniku, lecz nie będą one jakościowo takie same jak z profesjonalnej palarni. Na ten temat, pisaliśmy już w innym miejscu na stronie. Cały proces palenia, również mamy opisany na naszej stronie. W Beskidzkiej Palarni Kawy sprowadzamy ziarna z różnych zakątków świata. Możecie je sprawdzić tutaj. Palimy też ziarna z najwyższą starannością! Od Razu po procesie palenia, kawa jest gotowa do sprzedaży, bądź może zostać przygotowana jako pyszna kawa. W drugim przypadku kawa musi najpierw zostać zmielona, aby uzyskać odpowiednią konsystencję do przygotowaniu napoju, gdyż stopień mielenia ma wpływ na smak i aromat naszej kawy. Kiedy kawa jest już zmielona, możemy ją zaparzyć, w celu uzyskania wspaniałej kawy. Oczywiście rzecz biorąc, są różne sposoby parzenia, one wszystkie również mają wpływ na smak i aromat. Pisaliśmy już o tym. Finalnym etapem kawy jest gotowy napój, którym możemy się delektować w domowym zaciszu. Możemy sobie jednak urozmaicać podanie naszych kaw.
Kawa, aby znaleźć się w twoim domu musi przejść długą drogę. Na Co Dzień nie myślimy o tym, ale warto docenić ludzi i organizacje, które dostarczają i wytwarzają kawę, a jedną z tych organizacji jest właśnie Beskidzka palarnia kawy, w której możesz delektować się świeżo paloną kawą!